Öppen kroki på måndagkvällar, VT 2019

Med start måndagen den 28 januari till 13 maj 2019, med uppehåll för Sportlov 2019 vecka 7, (11 februari – 15 februari) och Påsklov 2019 vecka 16, (15 april – 18 april), fortsätter föreningens medlemmar med sin öppna- ”drop in”-kroki-måndagkvällar på Lindholmens Konstrum, Träverkstaden, entré: Bror Nilssons gata 12. vån 3, Göteborg.

Vid varje krokitillfälle har vi tillgång till professionella  modeller för krokiteckning/-målning på måndagskvällar kl 17 30-20 00  på Lindholmens Konstrum.

Tid: Kl 17 30-20 00, med en kvarts kafferast i mitten av kvällen.

Kostnad per tillfälle under våren 2019 är oförändrade : 100:- för icke-medlemmar, reducerad avgift, 80:- per tillfälle för t. ex. pensionärer, studenter och slutligen: 50:- för föreningsmedlemmar. Avgiften betalas på plats ( – i prasslande kontanter).

Arbetsmaterial ingår ej.

– Varmt välkomna!

3 reaktioner på ”Öppen kroki på måndagkvällar, VT 2019

 1. Hej hej
  Vi är ett par arbetskamrater som gärna skulle vilja komma på er öppna kroki på måndagar.
  Hur fungerar det? Kan man bara dyka upp med 100:- ellet behöver vi anmäla oss innan?

 2. Ja, det är en helt opretantiös handling att komma förbi oss, eftersom det handlar om s.k. ”drop-in”-kroki: Så inga föranmälan behövs, -men ack!- den ovannämna, fräschtpressade 100:-kronorssedeln är däremot själva ”portkoden” till oss… – däremot varken för gamla eller för ”nya tekniker” är framgångsrika som ”dörröppnare”: T.ex. den smått berömda slogan ”Sesam-öppna-dig! är totalt verkningslöst verktyg hos oss och likaså meningslös är ”tvillingsappen” ”Swisch” hos oss.
  – Men varmt! välkomna att komma förbi på precis vilken måndag än ni behagar under hösten (förutom v 44) – att ta med er penna o skissblock under armen! – Och det här sista får tjänstgöra här som en rungande ”Amen!”
  – Ps.
  ”Trevlig helg!” – L.K.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s