Tisdagsakademin – HT 2022 – Människan i fokus

Tisdagar:  kl 09:30-16:15

Datum: 20 sept-29 nov 2022

Uppehåll: höstlov, v. 44

/Plats: Kursen hålls på Lindholmens Konstrum, Träverkstaden, entré: Bror Nilssons gata 12, vån 3 i Göteborg.

Kursinnehåll:

Introduktion i porträttmåleri:

1 sammankonst: Genomgång av porträttmåleriets historia, praktiska metoder, grundläggande anatomi, tips, m.m.

Vi får tillgång till många lektioner med professionella modeller för att kunna studera kroppens och huvudets uppbyggnad, funktioner och den ”dolda” gyllene-snittet som genomsyras och ofta en levande tillväxt-dynamik vad det gäller organiskas proportionaliteter – som innebär hela 36 lektioner med professionella modeller, alltså riktigt goda fördjupnings-möjligheter i ämnet via mycket praktiskt måleri.

Alla materialval och alla kunskapsnivåer är välkomna! Individuell undervisning, där du har utrymme och tid att ‘gå in i’ ditt måleri. Lämplig både för nybörjaren och för den som målat tidigare. Här får du öka dina kunskaper i måleri och fördjupa dig i det egna skapandet inför t ex utställningar. Om du vill söka vidare så finns här goda möjligheter att framställa arbetsprover.

I kursen ingår färg-, kompositions- och gestaltningsövningar och teori. Vi studerar dessutom kända konstnärers arbeten och metoder, reflekterar över aktuella tendenser, uppmärksammar även unga, intressanta konstnärers verksamheter på den internationella konstscenen.

Kursmaterial 

Ingår ej. Efter materialgenomgång inskaffas behövligt material, fritt urval, av varje enskild deltagare.

Performans

Peter Hefner, konstnär, konstpedagog. Arbetat med konst/konstteori kontinuerligt sedan 1987.

Antal sammankomster

10 st. (8 studietimmar per tillfälle) varav 6ggr. med modell (36 lektioner)

Upplägg

Kl. 9 30 – 10 15 Konstteori, praktiska förslag i föreläsningsform, många bildexempel (bl. a. IT-projektor och diverse andra studiematerial)

kl. 10 15 – 12 00 teckning, måleri – med  modell

kl. 12 00 – 12 45 lunchrast

kl. 12 45 – 15 30 forts. praktisk arbete – med  modell

kl 15 30 – 16 00 samtal kring dagens arbeten

kl 16 00 – 16 15 städning

Omfattning

80, varav 36 med modell. (1 studietimma är 45 min.)

Pris:  9750:-

Anmäl dig här!

Om du föredrar att anmäla dig via mail, använd adressen här: lindholmenskonstrum@gmail.com

Eller vill du hellre ringa: Slå numret till ”Kursanmälan”: 073 – 781 59 48