Föreläsningar – Konstnärspresentationer, onsdagskvällar HT 2016

Onsdagskvällar, kl 17 30-19 00 – som motsvarar 2 lektioner á 45 per kväll

Pågår: onsdagskvällar mellan: 7 september – 23 november – med uppehåll för höstlov v. 44.

Enstaka presentationer i föreläsningsform av intressanta kulturpersonligheter som berättar om sitt yrkesliv eller lyfter fram ett avgränsat ämne ur sitt yrkesområde som kan vara allt som tangerar bildkonsten: arkitektur, dans, skådespeleri, musik, poesi, kulturhistoria, konsthistoria m.m.

Inga förkunskaper krävs för deltagande.

Du kan välja fritt vilka onsdagskvällar som är intressanta för dig och i så fall betalar Du direkt vid entrén: 140:-, pensionärer/studenter betalar 120:- och föreningsmedlemmar betalar endast 100:- per kväll. Vill du delta hela serien på 11 kvällar får du en kväll gratisinträde som rabatt utifrån din ”klasstillhörighet”, om du betalar hela serien vid första föreläsningen, det vill säga: 7 september.

P1060808