Helgmåleri på Bornö Station VT 2017

Helgmåleri, idé- skissarbete, fiktiva landart-projekt på Bornö Station

fr. o. m. eftermiddagen, fredagen den  26 maj

t.o.m. eftermiddagen, söndagen 28 maj 2017

med två övernattningar på stationen.

Se ytterligare info om Bornö Station här:  http://www.bornoinstitute.o.se

Datum/Plats

  • fr. o. m. ankomsten på eftermiddagen, fredagen den  26 maj t.o.m. avgången på eftermiddagen, söndagen 28 maj 2017
  • Kursen hålls på Bornö station,  http://www.bornoinstitute.o.se  , som är en havsforskningsstation på ön Stora Bornö i Gullmarn. Anläggningen byggdes 1902 av Gustaf Ekman och Otto Pettersson och har kallats den svenska havsforskningens vagga.

Att arbeta efter egna idéer skisser, i valfritt miljövänlig teknik,blyerts, kol, färgpennor, kritor, oljekritor, akvarell, gouache m.m. (fast ej olje- akryl  och lackfärger), enklare modellbygge, abstrakta motiv, landskap eller foto, foto-collage, antingen i tränings- avkopplingssyfte eller som för- fältstudie inför idéförslag om fiktiva landart-projekt som t.ex. belyser fenomen /utvecklingsmöjligheter kring miljöfrågor. Men med betoning på fritt, eget arbete och individuell handledning och en gemensam genomgång på söndagsförmiddagen innan städning av huset och avgång från bryggan påbörjas.

Alla materialval (med ovannämnda restriktioner) och alla kunskapsnivåer är välkomna! Individuell undervisning, där du har utrymme och tid att ‘gå in i’ ditt måleri. Lämplig både för nybörjaren och för den som målat tidigare. Här får du öka dina kunskaper i måleri och fördjupa dig i det egna skapandet inför t ex utställningar. Om du vill söka vidare så finns här goda möjligheter att framställa arbetsprover.

Kursmaterial 

Ingår ej. Behövligt material inskaffas av varje enskild deltagare.

Antal deltagare

Min. 7 – idealtal 12 – men absolut max. 14  deltagare

Lärare/föreläsare

Peter Hefner konstnär, konstpedagog. – Och beroende av antalet deltagare i möjligt mån  bjuds in eventuellt flera föreläsare som  kan beröra även ämne som ”havs- miljöforskning”m.m.. – Återkommer längre fram om föreläsare / ev. medkonstpedagoger!

 Upplägg

All mat, dryck, sängkläder (sovsäck?) inhandlas och tas med av varje Deltagare som tar sig fram ”på egen motor” till stationens båt (Yamaha 40hk, utombordare som vi får köra själva…) för överfärd, enligt  ”Vägbeskrivning” – se här för ytterligare info: http://www.bornoinstitute.o.se

"Stora Bornö havsforskningsstation ligger på ön Stora Bornö i Gullmarn drygt 12 mil norr om Göteborg och 1,5 mil nordost om Lysekil.

Från E6: Ta av mot Lysekil vid Gläborg. Strax efter Brodalen sväng vänster mot Brastad kyrka. Efter kyrkan vänster mot Sämstad. Sedan rakt fram i nästa vägskäl. Därefter vänster vid skylten Holma 3 km.

Från Lysekil och färjan: Kör väg 162 till Gåseberg (A på kartan) och sväng höger över järnvägen mot Sämstad. Efter c:a 2 km höger vid skylten Holma 3 km."

26 maj:

På fredag eftermiddagen, vi räknar med max treankommande  bilar med passagerare som motsvarar ca 3 båtturer ut till forskningsstationen ca mellan Kl. 13 00 – 15 00. Mellan ca 15 00 18 00 installation, gemensam(?) matlagning, middag en kort introduktion om stationen och överblick av ”landarten”-s historia (”Jordkonst (engelska Earth Art eller Land Art) är en konstform med rötter i slutet av 1960-talet och början av 1970-talet.”)

27 maj:

kl. 09 00 – 11 30 individuellt arbete, gemensam(?) tillagande av lättare lunch (linssoppa?) kl 11 45 – 13 00. Åter till fortsatt individuellt arbete / individuell handledning till 18 00. Gemensam tillagning av middag ,( vegetarisk(?)- fisk(?)…) Samt ev. kvällsföreläsning.

28 maj:

Kl. Individuellt arbete till kl 9 30. Gemensam genomgång sammanfattning, utvärdering till kl 11 00. Obligatorisk gemensam städning av av huset fram till kl 12 30 Snabb o lättare individuella mellanmål(?) (mackor/kaffe?) innan båten börjar transportera oss till fastlandet Med en ca start fr.o.m. ca kl 13 00 beroende när städningen avslutas…

Omfattning

fr. o. m. eftermiddagen, fredagen den  26 maj

t.o.m. eftermiddagen, söndagen 28 maj 2017

2 övernattningar

Kursavgift och boendekostnad:  1650:-

(exlusive mat, dryck o bilresor som ordnas individuellt på egen kostnad)

Samåkning är att fördra? - Ca 100:- bensinpeng till föraren vid tre extrapassagerare i bilen?) - och gemensam inköp? av baslivsmedel typ ost, linser, ris, frukt ost, gröt dricksvatten, juice, mjök och youghurt?... I så fall ta med dig lite kontanter för smidig uppdelning av dessa ev gemensamma kostnader.

Anmäl dig här!

Om du föredrar att anmäla dig via mail, använd adressen här: lindholmenskonstrum@gmail.com

Eller vill du hellre ringa: Slå numret till ”Kursanmälan”: 073 – 781 59 48

Några bilder  från äldre projekt som vi har vi har gjort tillsammans och några bilder från stationen med:

Gun Wendela Ramberget IMG_0427 IMG_0428 Skiss till DANCING(IN THE)2 IMG_5424 IMG_5421 IMG_5419 IMG_5418 IMG_5417 IMG_5416 IMG_5414 IMG_5413