KARTONGTRYCK – helgkurs med Jacqueline Nowicka

Vill du komma igång med kopparpressen och pröva enkla grafiska metoder? – Då kan det vara rätt tillfälle att träffa Grafikern, Konstpedagogen Jacquline Nowicka för en förberedande torsdagkväll och en hel-söndag för tryck torsdagen den 23 februari kl 17 30 – 20 30 och söndagen den 26 februari kl 10 00-16 00 (med 45 min. lunchrast) 2017.

Välkommen till

”NYA TEKNIKER-WORKSHOP”

Collografi, kartongtryck eller limtryck

Torsdag den  23 februari      kl 17.30 – 20.30

Söndag den   26 februari        kl 10.00 – 16.00

Vi kommer arbeta på kartong i storleken, högst A4 format: 210 x 297mm (21 x 30cm).

Varje deltagare bör förbereda sin bild hemma, vilken kan provtryckas redan på torsdag.

Det kommer finnas verktyg, kartong, tryckpapper och tryckfärger, så att varje deltagare kan skapa sina nya bilder. Kostnader tillkommer för kartong, tryckpapper, lack, osv.

På söndag är planen att alla deltagare ska trycka sina bilder.

Några ord om den ”NYA TEKNIKEN”:

Vinster med denna teknik: Jag får viktmässigt lättare platta, kan därmed arbeta i större och friare format. Effekterna i uttrycket blir grövre, mer kraftfulla. Upplagor som jag tryckt med dessa plattor håller minst 20 ex. Jag experimenterar med att lägga in en liten etsad platta som en del i collografi-bilden.

AL

 Collografi och Karburundumtryck :
Här åstadkoms de färgbärande partierna med applikationer på plåtens yta. Som tryckmedium kan man med fördel använda kartong som lackas för att inte suga åt sig fett från tryckfärgen. Lacket kan själv göras färgbärande med strukturgivande tillsatser som sand eller karborundum. Man bör vara försiktig då partiklar från tryckmediet kan spridas i verkstaden och skada utrustning. (filt, tryckpapper) 

 Några tips för att enklast skapa din bild på kartongen

Arbeta med kniv och trälim och papper av olika grain och tjocklek på 1 – 1 ½ ”silkboard”. Du kan jobba direkt med limmet, bygga upp olika reliefer som du strukturerar. Ev behöver kartongen motlimmas på baksidan. Torka i press. Schellackera 2 eller 3 gånger.

OBS !  

Bra är att skaffa en kniv med rundskav med utbytbara stålstift på IN-Ex, vattenbaserat oceanlack på Panduro, eller shelackflingor på IN-ex.

(1del shelackflingor plus 1del T-sprit).  Har Du qvistlack hemma?  Samla ihop gamla telefonkataloger, tidningar,  större  passpartou-kartongbitar, strukturtapet, gummihandskar m.m.      

Lita på Din fantasi.   

Lycka Till!

Kom till kursen med en gammal telefonkatalogen!

Jacqueline Nowicka
tel: 0707 587 233,   031-415354

Kursmaterial 
Ingår ej. Behövligt material inskaffas, fritt urval, av varje enskild deltagare.

Antal deltagare

Max. 12 deltagare

Lärare/föreläsare

Jacqueline Nowicka, konstnär, konstpedagog.

Antal sammankomster

2 st. (torsdagen: 4 och söndagen: 7 studietimmar)

Omfattning

11 lärarledda studietimmar. (1 studietimma = 45 min.)

Pris: 1400:-

Anmäl dig här!

lindholmenskonstrum@gmail.com

– Eller: 073 – 781 59 48

arnold-gross
färgradering av Grafikern Arnold Gross (1929-2015) https://www.youtube.com/watch?v=MfHaGcPSHxU