Konstresa till Szentendre 6 – 13 maj 2020

Målet med kursen är att allting skall vara personligt och äkta – det skall  kännas som att komma hem till trevliga bekanta och konstnärskollegor.
Vi skall skapa en strömmande helhet av möten, upplevelser, besök och guidningar  (även huvudstadens konstmuseer i Budapests centrum ligger endast 2 mil ifrån gamla tullstationen Szentendre) – allting skall blandas samman till en kalejdoskopisk upplevelse… det får gärna kännas som lite improviserat där oväntade saker kan hända….

Konstnären, konstpedagogen Peter Hefner har undervisat konst/konstteori, arrangerat målarkurser i olika sammanhang kontinuerligt sedan 1987.

Du behöver inga förkunskaper. Fokus ligger på att skissa/måla så mycket som möjligt ”plein air” i den anrika konstnärsstaden Szentendre anlagt under Romartiden mellan floden Donau och Pilisberget som gränspostering ”Ulcisia Castra” vid Romerska rikets norra ”limes”. Läs/se mera: https://sv.wikipedia.org/wiki/Szentendre

– I konstkursen kan grunderna i teckning, färg och formlära, måleriteknik  ex. akvarell och ev. besök av konstnärsateljéer, konstmuseer ingå utifrån deltagarnas specifika behov. Du som vill komma vidare, kan få inspiration och hjälp till att vidareutveckla ditt måleri. Möjlighet till materialinköp finns på plats.

Kurslängd: 1 vecka,

Tid:  06 – 13 maj – 2020

Plats: Szentendre, Ungern

Kursavgift: 6 650 SEK*

Kursmaterial och övrigt:
Ingår ej. Resa, boende, material ordnas/inskaffas, av varje enskild deltagare.

Max. antal deltagare: 10 personer. – ”Först till kvarn”…

(Du kan ev boka (enkel- eller dubbelrum) av boende på t.ex., https://www.bukkoshotel.hu där L.K. kan ev. hyra gemensam arbetsrum med.

FÖRHANDSBOKA  KURSEN OCH SÄKRA DITT KURSPLATS.

SKICKA INTRESSEANMÄLAN TILL:

lindholmenskonstrum@gmail.com

*Föreningen Lindholmens Konstrum ansvarar för och levererar samt fakturerar endast själva målarkursen.