Kvällste på onsdagar

Några av senaste artistpresentationer:

Bl a. Kent Karlsson, Fredrik Mattsson

Kommande:

Zsuzsanna Gilice Larsson, den 14 november (- skriv in tiden i almanackan!)

– Och glöm ej filmvisningar/samtal t. ex nu i veckan den 26 september! – Välkomna!!!

Under terminerna ( innevarande termin VT’18 sträcker sig mellan 8 januari – 9 maj – Obs: ingen aktivitet under Sportlovet  v.7 och Påsklovet v. 14) varje onsdagseftermiddag med start kl 17 30 kommer föreningen ordna spontana diskussionskvällar, konstnärspresentationer, föreläsningar om aktualiteter i konstlivet, konstfilmvisningar för alla intresserade.

Föreningen välkomnar hjärtligt alla  intresserade, oavsett ålder, kön, religion, åsikt m.m.!

Tale of Genji, Tosa Mitsunori (attributed to) (Japan, 1583-1638), Japan, early Edo period, 17th century https://www.youtube.com/watch?v=6fSUpndsFds