Kvällste på onsdagar 2021

Varmt välkoma!

I princip under årets alla onsdagskvällar – Fast Obs: ingen aktivitet under juli-månad och hösttlovet  v.44.  -För övrigt:  Sporadiskt växlande  diskussionskvällar, konstnärspresentationer, föreläsningar om aktualiteter i konstlivet, konstfilms-visningar m.m. hålls på onsdagseftermiddagarna med start kl 17 30 för alla intresserade fram till 15 december detta år. – Varmt välkomna som vanligt!

  • Varmt välkomna även med idéförslag om ”konstnärs”*-presentationer” (= * ”konstnär”- som kan ju mycket väl vara identiskt er själva!?…) med! – Varför inte!

Fri entré för alla  intresserade, oavsett ”ålder, kön, religion, åsikt m.m.” på ons.kvällarna!

Några av senaste artistpresentationer:

Bl. a. : Åsa Holmlund

Kent Karlsson,

Fredrik Mattsson,

Zsuzsanna Gilice Larsson

– Och glöm ej filmvisningar/samtal etc.! – Välkomna!!!

– Obs: ingen aktivitet under hösttlovet  v.44.  -Men: diskussionskvällar, konstnärspresentationer, föreläsningar om aktualiteter i konstlivet, konstfilmvisningar på onsdagseftermiddagarna med start kl 17 30 för alla intresserade fram till 15 december detta år. – Varmt välkomna som vanligt!

Fri entré för alla  intresserade, oavsett ”ålder, kön, religion, åsikt m.m.” på ons.kvällarna!

Tale of Genji, Tosa Mitsunori (attributed to) (Japan, 1583-1638), Japan, early Edo period, 17th century https://www.youtube.com/watch?v=6fSUpndsFds