Måndagsakademi – Fritt måleri HT ’21 – En digital-distans kurs!

Måndagar:  kl 09:30-16:15

Datum:  6 sept – 13 dec 2021

Uppehåll: Höstlov vecka 44

Plats: Kursen genomförs på distans.

Kursinnehåll: Krävs inga(!..) egentliga ”förkunskaper” men initiativkraft och en medveten konstnärligt integritet, för att kunna utgå ifrån och påbörja en vandring för en egen målerisk undersökning under kursen. Fokus ligger på egna idéer, förutsättningar och motiv kan vara allt från helt abstrakta eller mera konkreta och ”klassiska” som stilleben, interiör, mediala bilder, landskap, m. m., som väljs utifrån individuella engagemang. Till skillnad från övriga dagkurser, på Lindholmens Konstskola har vi inga lektioner med modell på denna fria målerikurs. Tyngdpunkten läggs på individuella, ibland rent av kollegiala(..!..?..), samtal och handledning utifrån det egna måleriets förutsättningar.

Måndagsakademin omfattar 112 lärarledda lektioner.

Alla materialval och alla kunskapsnivåer är välkomna! Individuell undervisning, där du har utrymme och tid att ‘gå in i’ ditt måleri. Lämplig både för nybörjaren(!) och för den som målat tidigare. Här får du öka dina kunskaper i måleri och fördjupa dig i det egna skapandet inför t ex utställningar. Om du vill söka vidare så finns här goda möjligheter att framställa arbetsprover.

I kursen kan ingå undersökningar på områden färg-, komposition- och gestaltning och konstteorier av olika slag. Vi kan studera andra konstnärers arbeten och metoder, reflektera över aktuella tendenser, uppmärksamma även unga, intressanta konstnärers verksamheter på den internationella konstscenen. – Som sagt: Allt utifrån individens behov/intressen.

Kursupplägg

Kl. 9 30 – 10 00 personlig handledning kring redan påbörjade arbeten / genomgång, förberedelser  inför dagens arbete.

kl. 10 00– 10 30 konstteori, praktiska förslag i föreläsningsform.

kl. 10 30 – 12 00 teckning, måleri, egna experiment

kl. 12 00 – 12 45 lunchrast

kl. 12 45 – 15 30 forts. praktisk arbete

kl 15 30 – 16 00 samtal kring dagens arbeten

kl 16 00 – 16 15 städning

IMG_2533

Kursmaterial 
Ingår ej. Behövligt material inskaffas, av varje enskild deltagare.

Performans

Peter Hefner, konstnär, konstpedagog. Arbetat med konst/konstteori kontinuerligt sedan 1987.

Antal sammankomster

14 st. (8 lärarledda studietimmar vid varje tillfälle)

Omfattning

112 lärarledda studietimmar. (1 studietimma = 45 min.)

Pris: 7985:-

Anmäl dig här!

lindholmenskonstrum@gmail.com

– Eller: 073 – 781 59 48

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s