Onsdagsakademi -etapp 2 – VT 2022

Datum: 20 april -25 maj 2022, onsdagar: kl 09:30-16:15

Uppehåll: inget uppehåll

 Plats: Kursen hålls på Lindholmens Konstrum, Träverkstaden, entré: Bror Nilssons gata 12, vån 3 i Göteborg.

Kursinnehåll: Här kan du fortsätta bygga på  i 6 veckor till dina ”inre byggnader” / iakttagelser/ fördjupande insikter av att  teckna och måla; arbeta med visuella ”motiv” av allt sådant som över huvud taget är möjligt att förnimma för blotta ögat. Arbeta efter egna idéer eller stilleben, porträtt, interiörer, modell, abstrakta motiv, landskap eller foton. Tisdagsakademin-fortsättning omfattar även 1 dag modellmåleri,  eftersom 6 av utbildningslinjens 48 lektioner har vi tillgång till professionella modeller i ateljén.

Alla materialval och alla kunskapsnivåer är välkomna! Individuell undervisning, där du har utrymme och tid att ‘gå in i’ ditt måleri. Lämplig både för nybörjaren och för den som målat tidigare. Här får du öka dina kunskaper i måleri och fördjupa dig i det egna skapandet inför t ex utställningar. Om du vill söka vidare så finns här goda möjligheter att framställa arbetsprover.

I kursen ingår färg-, kompositions- och gestaltningsövningar och teori. Vi studerar dessutom kända konstnärers arbeten och metoder, reflekterar över aktuella tendenser, uppmärksammar även unga, intressanta konstnärers verksamheter på den internationella konstscenen.

Kursmaterial 

Ingår ej. Efter materialgenomgång inskaffas behövligt material, fritt urval, av varje enskild deltagare.

Performans

Peter Hefner, konstnär, konstpedagog. Arbetat med konst/konstteori kontinuerligt sedan 1987.

Antal sammankomster

6 st. (8 studietimmar per tillfälle)

Upplägg

Kl. 9 30 – 10 00 individuell handledning av redan påbörjade arbeten / teknikgenomgång, förberedelser (som t. ex. grundering) inför dagens arbete.

kl. 10 00 – 10 30 konstteori, praktiska förslag i föreläsningsform, IT-projektor och diverse andra studiematerial/kompendier

kl. 10 30 – 12 00 teckning, måleri – med eller utan modell

kl. 12 00 – 12 45 lunchrast

kl. 12 45 – 15 30 forts. praktisk arbete – med eller utan modell

kl 15 30 – 16 00 samtal kring dagens arbeten

kl 16 00 – 16 15 städning

Omfattning

48, lärarledda studietimmar, varav 6 med modell. (1 studietimma är 45 min.)

Pris:  4670:-

Anmäl dig här!

Om du föredrar att anmäla dig via mail, använd adressen här: lindholmenskonstrum@gmail.com

Eller vill du hellre ringa: Slå numret till ”Kursanmälan”: 073 – 781 59 48