En stark hypotes, om det inspirerade valet…

Nordens högsta

…. av läge för den otroliga visionen att bygga Nordens och därmed Göteborgs högsta hus, just vid Karlavagnsgatan(!) på Hisingen… – Det är väl enkelt: Detta beslut bygger på den numera välkända hemligheten att Lindholmens Konstskola ligger alldeles intill denna, vid det här laget uppenbarligen(!) något laddade plats… – Jag ser framför mig en visionär bild om en kommande vallfärdsort, där man dricker brunn av Kvillebäckens porlande källvatten och kulturtörstande människor från Nordens alla hörn sköljer sina ögonlock med klargörande färg- och formstudier sprungna direkt ur Lindholmens Konstskola?

– bild: G-P ’13 08 20

En reaktion på ”En stark hypotes, om det inspirerade valet…

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s