Tack för bilden Eva Hallström! . – Och för bilderna i bilden Stina Gunnarsson, Magnus Thomasson ! (-På de sista veckorna av höstterminen på skolan…)

P1220904_2Vill passa på att ”lägesrapportera” inför skolateljéns flyttning: Kodlåset till nya ateljén inhandlades idag.. (- fint blankpolerat sådant!) Och Daniel Hall kommer köra över skolans ”attiraljer” till Träverkstaden nu på torsdagen. Känner man för ett träningspass genom att kånka o bära stafflier/mdf-skivor/stolar/konstböcker och ärans fana högt, är Alla Frivilliga, Medhjälpare I Nöden (M.I.N.-märke kan utdelas på begäran!) hjärtligt välkomna att dyka upp på nuvarande adressen (karlvagnsg. 11) och hjälpa till ca efter kl. 11 00.

För övrigt får ni gärna ägna er åt (- positiv!!) ryktesspridning under Julledigheten, om att vår skola existerar och att även föreningen finns det till numera. Både sidorna behöver förstärkningar inför en ofta vitaminbristdrabbad vårterminstart mitt i vintern…..

-Och vill även påminna oss om vårt vernissage fredagen den 10 januari kl 15 00:

Inlämning av konstverk till utställningen sker lördagen den 4 januari eller veckan därpå onsdagen den 8 januari eller torsdagen den 9 januari mellan kl 10 00 – 16 00, plats: Lindholmens Konstrum ( Träverkstaden, Bror Nilssonsgata 16 ).

Vernissage/öppethus/egen utställning av Lena Essedahl och medlemsutställning  på Lindholmens Konstrum slår upp portarna fredagen den 10 januari kl 15 00 – 19 00 och lördag-söndag den 11 och 12 januari kl 12 00 – 18 00

Hjärtligt välkomna!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s