Tack Chris!!

För att vi har fått chansen att lära känna Dig och fått möjligheten att följa ditt sökande om ”sakernas inre väsen” och tveklöst meningsfulla klang!

Och stort tack för tavlan med!!! – Som vi, Eva och jag, har redan hängt upp vid våra ateljéers huvudingång: Varje gång någon gör entré hos oss (eller gör sorti för den delen…): Gör den i sällskap av din poetiska närvaro: Som välkomnar den kommande och lyckönskar den gående…
Här ser du placeringen:
Och slutligen en riktig dramatisk sommarnattsbild strax utanför våra ateljéer med Kent Karlssons oerhört vackra kyrk-metafor om människans längtan efter klarhet utstakade av kulturens (virtuella?!..) föreställningar:IMG_2048
Kram, Peter

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s