Kroki:

”Människan vet inte vem hon är. Hon börjar med sökandet. Att vara människa betyder att söka svar på frågan vad människan är. Heidegger formulerade det hela särskilt tillspetsat: ”Självvaron är en fynd som ligger redan i sökandet” För att vi ska kunna söka oss själva måste vi ha förlorat oss själva. Det måste finnas ett avstånd inbyggt i vårt väsen, ett avstånd som vi själva ytterst är.”

Markus Gabriel: ”Varför världen inte finns”, Norstedts, 2015, övers.: Jim Jakobsson

IMG_3150
Släta Damm idag med: https://www.youtube.com/watch?v=nPwmiKI1DE0

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s