Ni som på olika sätt har stött oss genom åren är ni varmt välkomna att delta i vår kommande grupputställning!

Grupputställning av föreningens Medlemmar och Lindholmens Konstrums inbjudna Vänner på Lindholmens Konstrum 2-17 maj.

– Obs!!! Inlämning till  och upphängning av kommande ”Medlems- Vän”-utställningen, sker på dagarna ons-tor 29-30 april mellan kl 12-17 00!!! – Alla utställare ombesörjer själva upphängningen. ”Först till kvarnen” som gäller…

Dock: Med en begränsning till ca 3-4 verk, motsvarande 3-4 x A2 storlek, eller liknande stor väggyta ”översatt” till mindre eller större konstverk. Vi ber om att inte använda dubbelhäftande  tejp och inte heller ”häftmassa” (eller vad det nu heter..)

Ni som har gått någonsin på någon av våra kurser och därigenom stött oss med tillit och lust, förutom Föreningens egna eminenta Medlemmar förstås(!!..), är ni varmt välkomna att delta i denna grupputställning!!!  

Som sagt: ”Först-till-kvar-metoden” som tillämpas i sammanhanget. (Finns ”inga rådgivare” eller ”tekniker” på plats, förutom föreningens övergripande blick att Allt och Alla blir ”någorlunda rättvist” behandlade …

Utställningslista görs däremot i ordning av verknr. namn och tel.nr.  (- Men obs, återigen! – Bara av uppgifter: namn/tel.nr. som skickas in, till vår mailadress: lindholmenskonstrum@gmail.com , absolut tidigast 29 april och senast den 30 april, kl 18 00 som kommer med listan!!!) – Eventuell försäljning sköter man helt själv (med hjälp av utställningslistan…), utan ”förmedling” av föreningen… 

– Nu återstår det bara att varmt välkomna er antingen som besökare eller utställare till vernissagedagen den 2 maj, kl 12-16 00!

P1010600

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s