Sommarnomader: ”Att färdas”… – En klassisk fysisk akt av längtan… Hornbachs hyrbil lastat med virke till nytt tavelställ inför höstens verksamhet… – Eller en guppande segelbåt, lastad med annan sorts proviant för kropp o själ, passerande Lindholmspiren strax utanför våra ateljéer…? – I princip är det väl samma sak… – Hur som helst, är ni varmt välkomna som planerat, även till höstens upptäcktsfärder i ett förnyat Konstrum med start den 7 september! – Guppa gott så länge!

IMG_3762
Första lastbilskörning sedan körkortet inskaffades… – Tack Kajsa för beslutsam insats!!!

IMG_3759

5 reaktioner på ”Sommarnomader: ”Att färdas”… – En klassisk fysisk akt av längtan… Hornbachs hyrbil lastat med virke till nytt tavelställ inför höstens verksamhet… – Eller en guppande segelbåt, lastad med annan sorts proviant för kropp o själ, passerande Lindholmspiren strax utanför våra ateljéer…? – I princip är det väl samma sak… – Hur som helst, är ni varmt välkomna som planerat, även till höstens upptäcktsfärder i ett förnyat Konstrum med start den 7 september! – Guppa gott så länge!

 1. Å tack kära Peter, jag längtar redan. Kan glädja dig med en lite berättelse. Vi var tolv målarvänner på Styrsö i fyra dagar i slutet på maj. Gunnar Jonnergård och Marianne Ohlander var med. Och vi kunde inte sluta att prata om dej. Om hur fullständigt outstanding du är som målarcoach. Kunnig, respektfull, inspirerande, rolig, filosofisk och med ett språk som överskrider många gränser. De andra blev rejält nyfikna på denne ofattbare man. Vi får se….. Jag guppar just nu runt bland fårbajsar i hagarna i norra Västergötland. Kram Gerd

  Skickat från min iPhone

 2. Härligt Då ses vi i september Trevlig sommar Hälsningar Annette Wigart

  Skickat från min iPhone

 3. Hej Peter! Finns det någon målarkurs på onsdagar, dagtid, där jag får plats? Hälsningar från Mona Strandberg

 4. Hej Mona!

  Visserligen är några av dagkurserna börjar bli fulltecknade… – Men för Dig Mona har vi alltid plats: Du har ju varit en minst sagt viktigt del av den långa processen (glömmer aldrig våra soliga akvarell-utflykter till Skärgården!…- På Hönö o Styrsö har vi väl blandat färger till lysande ”havstoner” bl. a….?): Utan din och många andras positiva entusiasm har den här, snart 29-åriga resan i Konstens rike har varit bortglömd för länge sedan nu…
  – Apropå ”plats i ateljén”: Vi har sett till i somras att flexibelt kunna reglera ateljén till rymligare storlek vid extrabehov… – Så även ”stjärt”-utrymme finnes gott om i ateljén numera och inte bara ”hjärtats goda intentioner”…) – Fundera Du nu i lugn o ro… – O hör av Dig, ifall ”jag-vill-(rent-av-måste!)-höra-av-mig”-skålen kommer visa sig tyngre vid ”invägningen”… Allt gott så länge, Peter

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s