Tvättbaljans ljuskaskader sätts i kurragömmalek. – Var slutar skuggorna gälla och när tar ljuset över? – Det blir ett rum av modellens och konstnärens gemensamma ansträngning i alla fall. – Att ”endast relationer” (- som i det här fallet: rika skillnader i valörer) kan uppfattas som ”fysiska” framträdanden?! – Hmm: – Hur går det till?!! – Schjaa?!? – Vi kan ju alltid välja att fortsätta söka ”ertappa” förvandlingsögonblicket genom att fortsätta rotera medurs längst handduken och tvättfatet som lämplig, om än tillfällig, bana. – Och (kroki-) -rum och -tid blir det imorgon med! – Välkomna!

monotyp av Degas
https://www.youtube.com/watch?v=Y3jLUfiYk9w

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s