”Soliditet och kropp” – KROKI? – ”Hur man får kamelen genom nålsögat”

”John Locke fann det svårt att skilja begreppet soliditet från begreppet kropp. En rymd kan vara tom, menade han, men kroppar i rymden är solida. Det innebär att två kroppar aldrig kan finnas på samma plats samtidigt… atomer för det mesta är tom rymd så betyder att vanliga föremål  mest är tom rymd…

…det är bara en matematisk solid är helt och hållet solid. … den har dock, eftersom bara är teoretisk, ingen massa. …

”Hur man får kamelen genom nålsögat”

Utvecklat ur Felix Hausdorffs idé… – red.anm. … : ”Om en boll lika stor som en ärta kan delas upp i mindre delar som sedan kan sättas ihop till en boll som lika stor som solen, … då… …en bit av rummet lika stor som en kamel, också kan sönderdelas i delar tillräckligt små för att komma igenom ett nålsöga…. Banach-Tarskis teorem är … … inte ett undantag av nödvändighet, utan ett uttryck för den.”

– ur boken: ”Paradoxer”, av Gary Hayden, Michael Picard, Lind& Co, 2015

P1070624
https://www.youtube.com/watch?v=QW0C6_GLpgA&nohtml5=False

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s