Lite samhällsinfo: Om ni har vägarna förbi legendariska konststaden Szentendre ( och ”Szentendre Képtár”, till 16 oktober) missa ej Chiharu Shiota-s häpnadsväckande poetiska installation, samma installation som Hon visat på senaste Biennalen i Venedig, med den skillnaden att denna gång är även ”båtarna” i installationen är ”vävda” av trådar (och ej av trä) som enligt min mening gör verket ännu mera ”eteriskt”.

IMG_3783
https://www.youtube.com/watch?v=-RN1jCLfJ9A

För övrigt: Vi har skjutit upp helgkursen på Bornö till våren… – Se info om det på vår blogg! – Låt oss envisas med det fräcka påståendet att: ”Det finnes en morgondag i luften!”  (- Det skulle kunna vara inledningen till en gammal och fin! psalm..??… )IMG_3779 IMG_3787 IMG_3786 IMG_3782 IMG_3781 IMG_3780

2 reaktioner på ”Lite samhällsinfo: Om ni har vägarna förbi legendariska konststaden Szentendre ( och ”Szentendre Képtár”, till 16 oktober) missa ej Chiharu Shiota-s häpnadsväckande poetiska installation, samma installation som Hon visat på senaste Biennalen i Venedig, med den skillnaden att denna gång är även ”båtarna” i installationen är ”vävda” av trådar (och ej av trä) som enligt min mening gör verket ännu mera ”eteriskt”.

  1. Wow hade varit underbart att ha vägarna förbi Dzentendre! Bornö verkar vara en fin helgkurs. Hoppas allt är bra med dig o familjen o skolan o ateljen. Hoppas vi ses snart !

    Kind regards Zsuzsanna Larsson Gilice Artist MFA http://www.zsuzsannagilice.se zsuzsannagilice@gmail.com +46 72 722 31 23 sent from my iPhone

    Kind regards Zsuzsanna Larsson Gilice Artist MFA http://www.zsuzsannagilice.se zsuzsannagilice@gmail.com +46 72 722 31 23 sent from my iPhone

  2. Tack Zsuzsanna! Apropå ”Bornö” ”landart” mm: Vi borde pratas vid snart när semestrarna tar slut o Gottland får gotta sig på egen hand… Hoppas ni har det fint med!!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s