Tror ni eller ej, men vår ÖPPEN KROKI på måndagskvällar börjar imorgon! – Varmt välkomna! (- kl. 17 30 börjas det…)

En Vän har skickat denna info till mig häromsistens:

”Undrar just om du såg det inspirerande tv-programmet med dr Mosley om vad som är bäst att göra om man vill undvika att drabbas av Alzheimer? Tre grupper äldre personer fick ägna sig åt antingen sudoku och korsord, raska promenader eller teckna kroki tre timmar i veckan i åtta veckor. Efter denna tid testade man vilken av grupperna som hade förbättrat sin minnesfunktion bäst. Gissa vilken? Jo, de som hade tecknat kroki förstås.”P1080095

P1080087
https://lindholmenskonstskola.com/oppen-kroki-mandagkvallar-ht-2016/

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s