”Om vattennollor” (= Måndagskroki)

”En nolla flöt i vattnet. / Vi sa: där är en ring, / då måste någon / ha kastat en sten i vattnet.

Här har Petka Prochorov spatserat- / se, avtryck av hans stövlar och hans klackjärn, / han har skapat denna ring. / Skynda er, ta fram / kartong och kritor, / så ska vi rita hans skapelse. / Så kommer Prochorov att bli berömd / som Pusjkin.

Och många år därefter / så kommer folk att tänka: / ”Prochorov måste allt ha varit / en baddare till konstnär.” / Och till sina barn kommer de att säga: / ”Kasta sten i vattnet, barn, / Stenen gör en ring, / och ringen väcker tanken. / Och tanken, som fått liv av cirkeln, / kallar ur mörkret en nolla ut i ljuset.” ”

19 september 1933, Daniil Charms, ”Flyga till himlen”, Dikter Ellerströms, 2016, översättning, Bengt Samuelson

Apropå: ”ringen väcker tanken”…: Vi, i stället för att ”retirera” och ”krympa” vår verksamhet och ”fly fältet”, har vi renoverat upp vår eminenta ”Vit Kub” – ”REKONSTRUM”!!!

Två bilder: En ”före ringen” och en ”efter nollan”… – Vad tycks!? Och till helgen är det Karin Teghammar Arells utställning kröner nyinvigningen av vår ”konsthall”på lördagen! Varmt välkomna då! Se sep. vernissagekort om händelsen bland våra blogginlägg!

bildfore

bildefter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s