Påminnelse: På höstlovet tar vi en kort paus och har inga öppna kurser! Men som plåster på såret: Inviterar jag er till vernissage på Galleri 54 till fredagen 4 november kl 18 00-21 00, varmt välkomna då!

Club Antropocen
Hur tänker vi? Konsten och miljöproblemen.

Välkommen till en helg med utställning, workshops och samtal kring konst, miljöproblematik och filosofiska spekulationer.

Vernissage fredag 4 nov kl 18-21

På Galleri 54 presenteras arbeten, filosoficafé och workshops av bildkonstnärerna Marie Bondeson, Trinidad Carrillo, Grethe Gunneng, Johan Hallberg, Peter Hefner, Ilona Huss Walin, Fröydi Laszlo, Björn Perborg, Gustavo Perillo Nogueira, Anneli Pihlgren, Jeanette Schaering, Nina Sinkkonen, Lars Åsling samt präst Lars van der Heeg och filosof Ingmar Meland. I katalogen vi har gjort finns även texter och verk av Frida Klingberg och Cristine Fentz.

Workshopschema:
Lördag 5 nov på galleriet:
12.30 -13.30
Embodied Imagination – Ingrid Blidberg & Per Nordin med Marie Bondeson
14.00 – 15.00
Foten, den glömda kroppsdelen – Magnus Björkholm
15.30 – 16.30
Kan bakterier prata? Filosofifika med Ingmar Meland

Söndag 6 nov på galleriet och i Botaniska Trädgården:
13.00 – 16.00
Växtkommunikation – Johan Hallberg.
Kom till Botaniska Trädgårdens växthusentré.
13.00 – 15.00
Att se det man ser och inte det man språkligt tänker att man ser.
Metoder i teckning med Ilona Huss Walin på galleriet.

I Göteborg finns sedan 2014 en tvärfacklig arbetsgrupp, Club Antropocen, som arbetar med hur våra tankesätt påverkar hur vi tar hand om vår jord. Även bildkonsten har en viktig roll. På uppdrag av denna arbetsgrupp har 14 bildkonstnärer, en präst och en filosof genomfört två helgseminarier på Stora Bornö Oceanografiska Station med tema natur, miljö och tankesätt samt skapat reflektioner runt detta i konst och text.

För mer information om arbetsgruppen Club Antropocen eller om du vill veta mer om det så kallade Antropocenbegreppet så följ denna länk:
http://www.forlaget284.se/files/pdf/dok1lank1.pdf 
Om du vill vara med på träffar med vår grupp så kontakta ansvarig Fröydi Laszlo: angoraart@hotmail.com

Tack till: Konstnärsnämnden och Västra Götalandsregionen. Från Stora Bornö Oceanografiska Station medverkade oceanograferna Leif Djurfeldt och Johan Rodhe vid vår workshop, och daglig ansvarig för stationen Åke Lindén har varit en ovärderlig hjälp och inspirationskälla under hela processen. 

Mer info här: https://www.facebook.com/events/579521465569315/

Galleri 54
Kastellgatan 7

031 – 13 68 30
www.galleri54.com

Öppettider för denna utställning 
Fredag 4 nov kl 18.00 – 21.00
Lördag 5 nov – Söndag 6 nov kl 12.00 – 16.00

biosfar-i-baljan-boys
https://www.youtube.com/watch?v=Kmaj86QCDag

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s