– Och nu!!!… – Nu är det dags att ta itu med vår inledande* (= * ”cynisk tillvänjningsfas”? innan någon -mera ”fysisk”- Föreläsare kan komma på tal på onsdagar…) BIOPROGRAM!!! – Har ni klarat av vinterdepressionen?! Nå: Ingen fara!! – Den här…

… sju-timmar-långa (uppdelade till tre-fyra? visningskvällar) Filmen kommer garanterat att slutgiltigt knäcka er … Och efter det: ”No hard feelings remain, because: ”no feelings remain at all”!!! (- Fridfullt? – O-Ja!)  (Troligen är det bara Michael Haneke är mäktigt nog att  leverera liknande svarthålstäta-densiteter av svartvita bilder av just kompakt!!! mörker.) – Och det är ju inte lite, eller hur!?

Fortfarande sugen?! – Varmt välkommen då!!!

SATAN’s TANGO (- de kommande ca fyra onsdagskvällarna kl 17 30)

Director: Béla Tarr

Co-Auteur & Editor: Ágnes Hranitzky

Screenplay: László Krasznahorkai /Béla Tarr

Cinematography: Gábor Medvigy

Music: Mihály Víg

”Devastating. enthralling for every minute of its seven hours. I’d be glad to see it every year for the rest of my life” – Susan Sontag

”Never less than mesmerizing” – The New York Times

https://www.youtube.com/watch?v=J2BvET6ou_4

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s