För 5 år sedan april 2013 föddes Lindholmens Konstrum. Vi vill fira detta med att invitera er Alla som har stött oss genom t. ex att vara medlem i vår förening eller att delta i någon av vår verksamhet under de gångna åren till en grupputställning med vernissage / ”jubileumsbal” den 14 april 2018! – Varmt välkomna! – Planeringsskissen kommer här nedan:

Grupputställning:

”Frihamn”

– kring Kent Karlssons inspirerande ”flytande kyrka” -”Tempel för tvivel och hopp” –

Max. 5 verk som på något sätt förhåller sig till ovannämnda ”Flytande Kyrkan”  får lämnas in till den jurybedömda grupputställningen. Inlämning  måndag, tisdag, onsdag 9-11 april  mellan kl 13 30 – 18 30 varje eftermiddag. Alla inlämnade verk ska vara till salu och formatet begränsas till max. 77 cm som största –  och min. 7,7 mm som minsta – utsträckning, men helt fritt där i mellan.

En anonym Jury sammanträder torsdagen den 12 april och förbehåller sig rätten att utan motivation välja bort hela 4 stycken av 5 ev. inlämnade verk. Priset på ett konstverk får ej överstiga  70X70:- kronor – alltså max 4900:- kronor  per konstverk. Av försäljningssumman 25% provision tillfaller föreningen, för övrigt inga andra kostnader belastar deltagaren.

På torsdagen den 12 april  efter kl 13 00 börjar utställningsbygget. Föreningen är djupt tacksam för alla hjälpande hand i detta arbete. Fredagen den 13 april fortsätter utställningsbygget. Återigen tacksam för hjälp med administration med t. ex. prislistan, vernissagekort, ”G-P guiden”, m.m..

Vernissage, Jubileumsfirande(!!…) lördagen den 14 april kl 12- 17 00 och sedan stängs ytterportarna till byggnaden och vi som önskar vara kvar till ”Jubileumsbalen” ordnar vi fram lite mat och dryck och stannar så länge orken / lusten påbjuder.

Utställningen kommer att avslutas / rivas söndagen den 29 april 2018 efter kl 16 00.

Ps

Du får gärna hjälpa till att sprida denna inbjudan! – Tack!

https://www.youtube.com/watch?v=ofguVBlFOio
https://www.youtube.com/watch?v=lb5aEdpjO0s

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s