Varmt välkomna till vernissage av Christina Gunterberg utställning den 20 oktober kl 12 00 – 16 00!

Christina Gunterberg, måleri  20-21, 27-28 oktober 2018

Christina Gunterbergs måleri bildar en poetiskt intressant ”tids-bro” som har sina fästen bland annat i en kvardröjande i ”Fin de siècle” – precis på tröskeln till modernismen – som t. ex.  känslan som förmedlas av Peder Severin Krøyer ”postimpressionistiska” något nationalromantiskt färgade, sena natur- jaktmotiv – och bärs upp även av många just nu aktuella frågeställningar om bildkonst.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s