Nya rum rivs fram ur tomrum: Konstrummets första fysiska hem håller på att förvandlas till en för oss betydelsefull initial, (- vad nu en sån där s.k. ”initial” består av*..?.. – Vita bönor i tomatsås! – *Svar: Troligen inte det.) – I stället för ”konstrum” kommer det att resa sig ”konstigare” (mätt i måttet ”höga-höjder”) rum här på ”Mammas gamla gata”. Men det konstigaste är att själva Lindholmens Konstrum som idé konstrar sig fram som vanligt sedan sex år tillbaka bara lite närmare Götaälvens vattenflöde (i Träverkstaden), därmed kan vi fortfarande lyxa oss med att kunna välkomna er Alla till Måndagskrokin kl 17 30!

https://www.youtube.com/watch?v=OMsr9RFijwo

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s