Välkomna till aftondoftande te på onsdagen 26 oktober till Lindholmens Konstrum kl 17 30! Inom föreningens ramar tittar vi – kostnadsfritt – på ett mästerverk ”Damnation*” ( ”Kárhozat”) av regissören Béla Tarr – och ev. diskuterar så djupsinnigt vi bara nånsin kan efter visningen om ”temat”: ”Vad ska det tjäna till!?” (Som Ernst-Hugo Järegård utropade sarkastiskt leende i ett legendariskt filminspelnings-ögonblick mot Stockholms vackra natthimmel i Skogskyrkogårdens Skogskapell – ( ritat av Gunnar Asplund..(?).. tror jag att det är han som ritat just den delen där.. ) *- Varning: Verket stimulerar ej – i alla fall inte på ett omedelbart sätt – muntergökurs-mekanismerna till s.k. ”flabb-skratt” i solar plexus trakterna.

https://www.youtube.com/watch?v=Fv81nhxBnxM

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s