Kommentar till dagens associationer kring varseblivning i skolan

DSC01525
Per Roberts jättefina diptyk som satt igång diskussionen om ”speglingar” igår..

 

En cirkelgång av olika energiflöden: Typ ”ljus, massa, el, gravitation mm.” Eller som  ”eluttag?/oljeindustri?/kärnteknik?/brunkål?”/… – Eller en rejäl ostmacka som bränsle för att orka fortsätta grubbla? (apropå ”ost”: kossan Muuu?…, samt mjölkbonden? och lastbilen?/gummidäcken?… – Eller ”potentiell energi”? – Som knäckebrödet? strax innan ”knäckning”?… – Knäckt? / – Nej!?  – Sov gott i alla fall!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s