… ” Tidsandan…

… är sannolikt ett lika objektivt faktum som något faktum inom naturvetenskapen, och denna anda framhäver vissa drag hos världen som själva är oberoende av tiden och i den meningen kan sägas vara eviga. Konstnären försöker i sitt verk göra dessa drag begripliga, vilket leder honom till de stilformer som han arbetar med.   …  Vetenskap och konst utvecklar under århundradens gång ett mänskligt språk i vilket vi kan tala om verklighetens mer avlägsna områden, och de sammanhängande begreppssystemen är på sätt och vis bara olika ord eller ordgrupper i detta språk, precis som de olika konststilarna.” – Werner Heisenberg, Physik und Philosophie, Stuttgart 2007

– i boken ”Varför världen inte finns” av Markus Gabriel, Norstedt 2015

översättning: Jim Jakobsson

IMG_3180 P1270866 P1270867

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s