Bornö resa

http://www.bornoinstitute.o.se/Historia.pdf

http://ext-dokument.lansstyrelsen.se/VastraGotaland/Naturvard/Skyddade_omr/regdos2022437.pdf

 

På många plan känns vårt planeringsmöte på Bornöstation värdefullt: Bl. a. konkreta insikter om klimatets förmåga till viss självreglering med utgångspunkt i termodynamik: T. ex. hur överskottsvärme strålas ut så ”elegant” av naturen, med hjälp av bakterier som bidrar till droppbildningen av uppstigande vattenånga bildande moln vars ovansida högt upp i atmosfären strålar ut värme utan att låta denna energi sippra ut på transportvägen upp till himmelen… Fast även utanför termodynamikens rike flöt värmen på i helgen: Så många fina möten! – Tack för denna rikt mångskiftande upplevelse Fröydi!

 

 

IMG_3671
ATTEN EN VAT VATTEN TEN

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s