”…the chance to step back in time…” – Vemodigt: Är det möjligt, nödvändigt, etc. att göra det … Eller är det också bara en form av kultiverad eskapism, som en del av tynande feudala/borgerliga strukturers pastorala, bukoliska lekar, som kännetecknade 1700-talets ”Rokoko” och uppenbarligen vår tid med..!? – Även om det ”emotionella-lagret” säger klart: ”- Ja!!!” – Särskilt så här års i semestertider…

Hjärtskärande vackert!-sentimental musik på slutet av filmen av Robert Hartshorne!  (- Synd att jag inte lyckats hitta originalverket i sin helhet på nätet…)

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s