Varmt välkomna! – Och stort tack till Alla er!!! som har gjort gårdagens vernissage möjlig, vacker och varm!

Living a circle - utställning av Peter Hefner 20 februari - 03 april 2016 Frölunda Kulturhus Teckningarna färdigskurna o emballerade i väntan på transport till utställningshallen Och den tömda ateljén. Äntligen ser man årsringarna som spår av tid på träskivorna igen, fast i stillbild... Nu ligger de femton arken onekligen upp- o nervänt golvade o får vila ut sig första natten i hallenMONADER MELLAN -några ord kring verket Living A Circle

Utställningen Living A Circle är formad som en försenad femtioårs-räkenskap. Var står jag idag, formad av ca 37 års vuxenblivande i Norden, Sverige och i synnerhet Göteborg, och av ca 19 års inledande barndom/tonår på ungerska landsbygden med några år i närheten av Budapest?

Om man blandar ett kryddmått arvsmassa med tre deciliter ”möte mellan människor” och stänker på rikligt med ”sociala samspel”, vad får vi då? Inget annat än oss själva, precis som vi är här och nu. Vi har bankats fram av ”smeden” och smedens bälg av orsak-och-verkan-hammarslag till någon som sitter här och skriver dessa tankar och till någon där, som läser dessa rader just nu.

Och vilka är dessa determinerande ödets smeder: Föräldrar? Släktingar? Offentliga personer av olika slag? Helt okända medmänniskor som vi möter varenda dag ute på lunchrasten? Eller historiska vingslag från förflutna tider, som lämnat svallvågor över Europa, i synnerhet Öst- och Västeuropa?

Själva kärnan – samspelet – har alltid varit i fokus i mitt konstnärliga arbete, vilken form jag än valt som konstnärligt uttryck: klassiskt illustrerande teckningar, installationer, videodokumenterade performance osv. Cirkelformen har återkommit i olika skepnader i min verksamhet genom åren.

Living A Circle är ingen regelrätt dokumentation längs en geometrisk cirkel, utan har snarare en poetisk-metaforisk karaktär, som konkret men framför allt känslomässigt tangerar Östeuropa på gränsen till Baltikum och passerar både Ruhrområdet och Danmark på västsidan för att återslutas till en helcirkel i Göteborg. Längs cirkeln hittar jag viktiga gestalter som mor, farfar, min styvfarmor och mina nära och kära, konstnärsvänner. Dagdrömda fantasifigurer, som skogshuldror och historiska allegorier över t ex fin-de-siècle. Historiska allegorier, som första världskrigets avgörande inverkan på mina morföräldrars livsöden, eller andra världskrigets konsekvenser som väsentligt förändrade min farfars och även min styvfarmors livsbanor i form av krigsplaceringar eller tvångsvistelser i arbetsläger av olika slag. – Peter Hefner

P1060606 P1060605 P1060603 P1060601 P1060599 P1060598 P1060597 P1060596 P1060595 P1060594 P1060593 P1060592 P1060590 P1060589 P1060588 P1060587 P1060586 P1060585 P1060584

 

En reaktion på ”Varmt välkomna! – Och stort tack till Alla er!!! som har gjort gårdagens vernissage möjlig, vacker och varm!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s