Apropå L.K.-s årsmöte igår…

https://www.youtube.com/watch?v=JyjuqiKEgrw

Trots stenhårda o knappa överlevnadsmarginaler i tillvaron finnes det tecken på brinnande engagemang, i föreliggande fall synligtgjorda av höstliga blommor som verkar vara större än vad den strikta biologiska nödvändigheten motiverar. – Resursslöseri av oansvarigt mått!?  – Ja, men trots att sådant går mot förnuft blir de flesta av oss troligen varmt berörda av  den spontana och avgörande gesten i berättelsen ”Rebecka vid källan”! – Tack för detta glädjens överflöd!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s