Till er som ämnar delta någon/några av nästa o terminens sista veckas kurser på dagtid (mån, tis, ons, 7-8-9 maj)

Hej,

Har vi tur med vädret, blir det fjällvandring nästa vecka, nåja: ”vandring” ända upp till Rambergets ädla toppar (ca 200 meter bakom Rambergskolan alldeles bakom ”Disponent”(?)-villan).

Därför: Kan jag be er att kom till våra ateljéer senast  kl 9 15, så att vi kan börja gå, (ca 15 minuters promenad(?), redan kl 9 30 (om någon blir ändå försenad: ring i första hand varandra för info och helst inte mig…).

Varma kläder, fukt-tåliga skor kan omöjligen(?) upplevas som direkta irritationsmoment som huddekoration..(?)..

Dessutom: Har du gamla (eller nya) kortlek (allt mellan ”svarte petter” och/eller vanlig kortlek eller rent av s.k. tarrot-kort..?…  Ja alla sorters kort är ok) hemma som du skulle ev slänga… – ta hellre med dig, tillsammans med tejp, limstift, sax, massor (gärna flera paket!) med kontors-gummisnudd och en ordentligt näve kontors-gem… och vad mer..?… snöre har vi nog i ateljén…. (- Men dricksvatten o en termos kaffe med en gnutta paraply kan väl följa med!!)

Det kan bli spännande*! ( *Fast vi frånsäger oss all ansvar i det avseende!) – Välkomna (- varmt!) är ni i alla fall!

Vårterminens sista vecka och sista dagar blir det… https://www.youtube.com/watch?v=W9cKCxuLVIc

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s