Låt sommaren tänja ut tiden till stillhetens bottenlösa brunn och brunngrodans ekande kväkande längst nere där brunnen blir brunn bekräfta denna tystnad!

Först idag hann jag ikapp mig själv att ”vakna upp” till  uppriktigt förvånad tacksamhet över all omtänksamt engagemang som er närvaro i våra ateljéer innebär!!! – Hur kommer det sig?! – Antingen är ni lättlurade… – hoppas inte det!! – eller så – och det är det jag hoppas på!!! – att vi tillsammans bildar vi ändå något värdefullt då och då som plingar sig själv just där och då?

Ps

Några praktiska ord till er Kära Föreningsmedlemmar (som motgift..?!!.. till ev. sentimentala tendenser här…): Nu när våra ateljéer stundvist blir mer eller mindre helt obemannade ända fram till början av september… : Använd diskmaskinen endast om du sköter den själv samma dag – annars finnes det stor risk för att disken förblir långvarigt odiskad och då är det bättre att du diskar för hand. – Likaså med matrester: Byt sop-påse i hinken samma dag du ev. använder sophinken. Soprummets kod på första våningen (inre rummet bakom den gråa dörren) vid byggnadens entré vid Bror Nilssonsg. 12 ser du på ett handskrivet papper nålat på vår rosa anlagstavla!

Vid penseltvättstället: Se till att inga olje-, akrylfärgsrester blir kvar efter din användning! Skölj ner noga all färg efter dig! – För, redan efter några dagars torktider kan det uppstå risk för att inte kunna skölja rent hinkarna, avloppsrören och därmed kan avloppet sakta men säkert börja torka och gro igen till ett allvarligt ”stopp ( – und bájj-láge”!!! (= ”stop & (stand) -by”-läge) – som tysken ev. säger?)…

Tack för omtanke kring sådana oromantiska(?) detaljer med! 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s