Papperspråmar, Stora Bornö 2018 05 18

Papperspråmar – att sväva ut ord-vågor – Välj ett godtyckligt ord som du önskar späda ut i havet och skriv detta ord i en ”papperspråms botten. Sedan knyter vi ihop alla 16 pråmar till proportionerna 9:4 alltså till en ”Parthenon-stylobat” och lägger vi ut den på vattenyta och bevakar utspädningsprocessen. Lycka till! Peter Hefner, Göteborg, 2018 05 17

2 reaktioner på ”Papperspråmar, Stora Bornö 2018 05 18

  1. Så vackert med de skira papperspråmarna på den spegelblanka vattenytan.
    Vänligt av havet att ligga alldeles stilla. 🐚💦🦀

  2. Tack! – Jaa! ”- Vi hade tur med vädret!” Förutom den stilla glädjen att bara få finnas till där ute på lättuggat och välsmakande grönbete fick vi en initierad och jättespännande skogsvandring runt ön med experten Martin Jentzen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s